1. Ľavá či pravá strana?

Čepele na florbalových hokejkách sú vyhnuté do ľavej a pravej strany. Variantu zahnutia určujeme podľa ruky, ktorou držíte hokejku nižšie (bližšie k čepeli). Ak máte pri držaní florbalky ľavú ruku bližšie k čepeli (nižšie na omotávke), pri výbere zahnutie zvoľte "ľavá (ľavá ruka dole)". V opačnom prípade, ak máte pravú ruku bližšie k čepeli, pri výbere zahnutie zvoľte "pravá (pravá ruka dole)".

  • ĽAVÁ - ľavá ruka dole (pri uchopení florbalky máte ľavú ruku nižšie)
  • PRAVÁ - pravá ruka dole (pri uchopení florbalky máte pravú ruku nižšie)
     

2. Akú tvrdosť hokejky zvoliť?

Správny výber tvrdosti florbalky je veľmi dôležitý - vyťažíte z hokejky maximum. Pri výbere tvrdosti (flexu) platí – čím vyššia sila hráča, tým tvrdšia hokejka. Číslovanie tvrdosti florbalových hokejok je radené vzostupné, tzn. nízke čísla predstavujú tvrdé hokejky a s rastúcou hodnotou ich tvrdosť klesá. Hokejka s príliš veľkou tvrdosťou (napr. 26 mm) sa pri strele nemusí dostatočne prehnúť, čo spôsobí menej razantnú strelu.

Naopak, hokejky s nízkou tvrdosťou (napr. 32 mm) sa pri strele môžu až príliš prehnúť, čo môže spôsobiť nepresnú strelu. Pre správny výber hokejky vám pomôže náš filter hokejok. Tvrdosť hokejok je v rozmedzí od 23 do 36. Číslo udáva počet milimetrov, o ktoré sa hokejka prehne pri pôsobení sily 300 N (záťaž 30 kg).

Pri výbere florbalky s tvrdším shaftom aký potrebujete, môžete mať z hry nepríjemný pocit. Častý, problémom je nekvalitné spracovanie prihrávky, kedy vám môže loptička odskakovať. Rovnako nežiadúcou vlastnosťou je nedostatočné prehnutie shaftu, či už pri strelbe alebo prihrávke, čo spôsobí nízku razanciu.

​Pri výbere florbalky s mäkším shaftom, aký potrebujete, budete pociťovať najmä nepresné prihrávky a strely - shaft sa vám pri "zapretí" do florbalky príliš prehne a energia sa prenesie do podlahy, nie do loptičky. 

Pri výbere správnej florbalky sa odporúčame riadiť nižšie uvedenou orientačnou tabuľkou, ktorá vám na základe vašej hmotnosti určí rozpätia tvrdosti pre vás vhodné. V rozmedzí hodnôt je invidiuálne na vás, či sa považujete viac za silového hráča (volíte nižšie číslo) alebo technického (volíte vyššie číslo). Správne zvolená tvrdosť florbalky vám zabezpečí presnú a razantnú strelu či prihrávku (vďaka správnemu prehnutiu shaftu) a rovnako kvalitnú techniku s florbalkou (spracovanie prihrávky, práca s loptičkou).

Hmotnosť hráča Tvrdosť hokejky Ponuka florbaliek
0 - 50 kg 40 - 33 mm >> zobraziť ponuku <<
50 - 60 kg 32 - 30 mm >> zobraziť ponuku <<
60 - 75 kg 30 - 27 mm >> zobraziť ponuku <<
70 - 90 kg 28 - 26 mm >> zobraziť ponuku <<
nad 90 kg 27 - 23 mm >> zobraziť ponuku <<

 


3. Akú dĺžku hokejky zvoliť? 

Správna dĺžka florbalky je opäť veľmi dôležitosťou vlastnosťou, vďaka ktorej bude ovládanie florbalky a technika optimálna. Florbalová hokejka by mala pri postavení na špičku čepele kolmo voči podlahe dosahovať po úroveň pupku (max. 4 cm nad pupok, vyberať dĺžku pod pupok nikdy neodporúčame). Odporúčame riadiť sa nižšie uvedenou orientačnou tabuľkou, ktorá vám pomôže pri správnom výbere dĺžky florbalovej hokejky.

Ak zvolíte príliš dlhú florbalku, čepeľ a zároveň loptičku budete mať príliš ďaleko od tela, čo spôsobí nielen nepresnú a pomalú prácu s loptičkou (nepresná strelba a prihrávky, technika) - shaft florbalky sa vám v tomto prípade nie dostačne prehne.

Ak zvolíte príliš krátku florbalku, čepeľ a zároveň loptičku budete mať naopak príliš blízko k telu tzn. krátky dosah na loptičku, čo okrem nekvalitnej hernej činnosti (malý rádius práce s hokejkou, loptičku pri strele/prihrávke "vyšprngnete" do výšky) vytvára aj vysoké riziko zranenia chrbta (pri deťoch nesprávne návyky na hru a držanie tela, čo sa časom môže prejaviť v problémoch s chrbtom a správnym držaním tela). 

Výška Dĺžka hokejky
110 - 115 cm 50 - 55 cm
120 - 125 cm 60 - 67 cm
130 cm 70 - 77 cm
135 cm 70 - 80 cm
140 - 145 cm 80 - 82 cm
150 cm 85 - 87 cm
155 cm 85 - 90 cm
160 - 165 cm 90 - 92 cm
170 cm 91 - 95 cm
175 cm 95 - 96 cm
180 cm 95 - 98 cm
185 cm 95 - 103 cm
190 cm 100 - 103 cm
> 195 cm 103 - 105 cm

 


4. Akú zvoliť tvrdosť čepele?

Správny výber čepele je rovnako dôležitý ako zvolenie správnej tvrdosti a dĺžky florbalky. Florbalové čepele sa rozdeľujú na tri základné tvrdosti a to na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Výrobcovia osádzajú florbalky zlatou strednou cestou a to čepeľami strednej tvrdosti - ak kupujete florbalku cez e-shop, tento údaj udávame v parametroch každej florbalky. Aby ste zistili, akú tvrdosť čepele máte, stačí si čepeľ otočiť z backhendovej strany a na pätke čepele uvidíte vyrazené koliesko, v ktorom je namierená šípka k písmenám označujúcim materiál, z ktorého je čepeľ vyrobená (PE, PP...).

Florbalové čepele rozdeľujeme do troch kategórii.

Mäkká čepeľ (SB, Soft, Touch)

Ideálna voľba pre technických hráčov a pri preferovaní streľby ťahom. Čepeľ zabezpečuje výbornú ovládateľnosť loptičky a bezproblémové prijatia prihrávky. Neodporúčame na častú streľbu príklepom – mäkkosť čepele môže zapríčiniť deformáciu špičky a nepresnú streľbu.

Stredne tvrdá čepeľ (MB, PE, M, Endurance, Medium)

Najpoužívanejšia tvrdosť čepele pre väčšinu hokejok. Umožňuje razantnú a presnú streľbu no zároveň zachováva výbornú kontrolu nad loptičkou. Ideálna voľba pre technických hráčov a vyznávačov streľby ťahom či zápästím.

Tvrdá čepeľ (HB, PE-H, Bio Power, Hard)

Ideálna varianta pre častú streľbu príklepom. Čepeľ je vyrobená z tvrdého materiálu, ktorý si zachováva svoj tvar. Neodporúčame príliš technickým hráčom – loptička má pri prijatí prihrávky tendenciu odskakovať.

TIP: Ako vymeniť čepeľ na florbalovej hokejke (VIDEO)
 


 5. Aký zvoliť materiál shaftu?

Materiál shaftu má vplyv na nasledovné vlastnosti florbalky - hmotnosť florbalky, pevnosť a pružnosť. Materiály, z ktorých sa shafty vyrábajú, sú kompozit (composite), karbón (carbon) a sklené vlákno (glass fiber). Shafty sú vyrobené buď z jedného materiálu alebo zmesou materiálov (napr. karbón vystužený kompozitom, 80% karbón a 20% kompozit a pod.)

Kompozit

základný materiál florbaliek, odolnejší a pevný materiál s priemernou hmotnosťou

Karbón

najľahší typ materiálu, menej odolný voči kontaktom s inými florbalkami, pomalá únava materiálu v dôsledku namáhania, výborne absorbuje nárazy a otrasy

Sklené vlákno

veľmi odolný materiál, vysoká hmotnosť

Karbón kompozit

väčšina florbaliek je vyrobená práve z tejto kombinácie. U najdrahších florbaliek je pomer väčšinou 85% karbón a 15% kompozit