Oxdog Extremefast HST 27 LG Round
Brand: OxdogProduct code: 51368
![]() |
💬 Do you need help? Write to info@florbal4u.com, use the online chat or call us at +421 948 293 833. |
|
|

Floorball stick Extremefast HST 27 LG Round is a new addition to the Oxdog collection created for the 25/26 season and belongs to the model range of floorball sticks that are equipped with the FSL MBC2 blade.
Used Technologies
![]() |
|
![]() ![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() ![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Oxdog FSL (FastShootLight) Blade

Blade FSL (FastShootLight) is a very light shooting blade with a great ball touch.
Unique Double Carbon (MBC2) for maximum lightness vs stiffness. Upper carbon piece is adapted for even better torsion stiffness.
Maximum lightness with the best features of Avox and OptiLight blades. Great for shooting.
Big 9,5 mm concavity for very nice feeling and good ball touch.
Who do we recommend this stick for?
It is a very good stick designed for players who like to shoot by swinging and pulling from behind the body, because the ball sits very well on the blade.
The stick belongs to the premium model range with excellent game features. The price of the stick corresponds to the parameters and characteristics that the stick offers to the player, whether it is low weight, quality blade, carbon stick and so on.
Shaft with flex of 27 mm is suitable for players weighing between 75 kg and 90 kg.
We recommend the stick to players with a height of 170 cm to 180 cm (96 cm); 180 cm to 190 cm (101 cm).
![]() ![]() |
This stick is certified by the International Floorball Federation (IFF) and can be played with at all competitions. |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 60 - 75 kg, 70 - 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 27 |
| Stick length | 96 cm (= 107 cm), 101 cm (= 112 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | round |
| Shaft type | straight |
| Stick material | lightweight carbon |
| Blade type | Oxdog FSL |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 190 - 210 g |
| Collection | 2025/2026 |
| Manufacturing company | Evosport AB |
|---|---|
| Address | Servicegatan 1, 941 51 Piteå, Sweden |
| info@evosport.eu |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 60 - 75 kg, 70 - 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 27 |
| Stick length | 96 cm (= 107 cm), 101 cm (= 112 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | round |
| Shaft type | straight |
| Stick material | lightweight carbon |
| Blade type | Oxdog FSL |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 190 - 210 g |
| Collection | 2025/2026 |
Ondrej Holík
PositivesĽahká hokejka nabitá technológiami. Vynikajúca pre všestranných, možno trochu viac technickejších hráčov. Hodnotil by som to ako skvelý allrounder.more
NegativesNeviem nájsť. Chce to len čas trochu si zvyknúť, ale to je pri každej novej hokejke.

Oxdog shaft technology
A brief overview of Oxdog shaft and blade technology.
Highlighted items are required.



























