Oxdog Hyperlight 2.0 HST 26 PK Oval
Brand: OxdogProduct code: 51379
![]() |
💬 Do you need help? Write to info@florbal4u.com, use the online chat or call us at +421 948 293 833. |
|
|

Floorball stick Oxdog Hyperlight HST 26 PK Oval is a new addition to the Oxdog collection created for the 25/26 season and belongs to the model range of floorball sticks that are equipped with the Optilight Carbon blade.
Used Technologies
|
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Oxdog Optilight Carbon Blade

- blade with carbon reinforcement
- 9 mm concavity pre-curved blade - for excellent ball control on the forehand side
- slightly bent and closed forwards, for more efficient playback
- The weight of this blade is only 66g, making it not only the lightest blade from Oxdog but overall one of the lightest blades at all.
- carbon reinforcement for greater rigidity
Who do we recommend this stick for?
It is a very good stick designed for players who like to shoot by swinging and pulling from behind the body, because the ball sits very well on the blade.
The stick belongs to the premium model range with excellent game features. The price of the stick corresponds to the parameters and characteristics that the stick offers to the player, whether it is low weight, quality blade, carbon stick and so on.
Shaft with flex of 26 mm is suitable for players weighing between 75 kg.
We recommend the stick to players with a height of 190 cm and above (103 cm).
![]() ![]() |
This stick is certified by the International Floorball Federation (IFF) and can be played with at all competitions. |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 70 - 90 kg, over 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 26 |
| Stick length | 103 cm (= 114 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | oval |
| Shaft type | straight |
| Stick material | lightweight carbon |
| Blade type | Oxdog OptiLight Carbon |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 190 - 210 g, 209 g (103 cm) |
| Collection | 2025/2026 |
| Manufacturing company | Evosport AB |
|---|---|
| Address | Servicegatan 1, 941 51 Piteå, Sweden |
| info@evosport.eu |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 70 - 90 kg, over 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 26 |
| Stick length | 103 cm (= 114 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | oval |
| Shaft type | straight |
| Stick material | lightweight carbon |
| Blade type | Oxdog OptiLight Carbon |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 190 - 210 g, 209 g (103 cm) |
| Collection | 2025/2026 |

Oxdog shaft technology
A brief overview of Oxdog shaft and blade technology.
Highlighted items are required.























