Oxdog Quick Power HES 27 FP Round
Brand: OxdogProduct code: 51385
![]() |
💬 Do you need help? Write to info@florbal4u.com, use the online chat or call us at +421 948 293 833. |
|
|

Floorball stick Quick Power HES 27 FP Round is a new addition to the Oxdog collection created for the 25/26 season and belongs to the model range of floorball sticks that are equipped with the Gate blade.
Used Technologies
![]() ![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() ![]() |
|
![]() ![]() |
|
![]() ![]() |
|
Oxdog GATE Blade

Oxdog comes after several seasons with a new blade called GATE. Oxdog listened to the wishes of top players and produced a powerful and stiff blade with amazing features.
The blade has a concavity of 9.5 cmm, similar to the AVOX or FSL blade. Compared to its predecessors, however, it has a new STEP construction, which brings 20% more torsional stiffness, especially in the tip of the blade.
This new frame creates an X-Lock effect that ensures the transfer of more power to the ball when it hits the floor - resulting in harder shots and faster passes.
The weight of 70 grams is standard among blades.
Who do we recommend this stick for?
It is a very good stick designed for players who like to shoot by swinging and pulling from behind the body, because the ball sits very well on the blade.
The stick belongs to the premium model range with excellent game features. The price of the stick corresponds to the parameters and characteristics that the stick offers to the player, whether it is low weight, quality blade, carbon stick and so on.
Shaft with flex of 27 mm is suitable for players weighing from 75 kg to 90 kg.
We recommend the stick to players with a height of 180 cm to 190 cm (101 cm).
![]() ![]() |
This stick is certified by the International Floorball Federation (IFF) and can be played with at all competitions. |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 70 - 90 kg, over 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 27 |
| Stick length | 101 cm (= 112 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | round |
| Shaft type | straight |
| Stick material | carbon |
| Blade type | Oxdog Gate |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 210 - 230 g |
| Collection | 2025/2026 |
| Manufacturing company | Evosport AB |
|---|---|
| Address | Servicegatan 1, 941 51 Piteå, Sweden |
| info@evosport.eu |
| Brand | Oxdog |
|---|---|
| Player weight | 70 - 90 kg, over 90 kg |
| Stick hardness (mm) | 27 |
| Stick length | 101 cm (= 112 cm) |
| Color |
|
| Blade hooking | Left (left hand below), Right (right hand below) |
| Blade hardness | medium hard (PP) |
| Handle shape | round |
| Shaft type | straight |
| Stick material | carbon |
| Blade type | Oxdog Gate |
| IFF certification | Yes |
| Stick weight | 210 - 230 g |
| Collection | 2025/2026 |

Oxdog shaft technology
A brief overview of Oxdog shaft and blade technology.
Highlighted items are required.


























