Dobrá výstroj sa pre florbalového brankára stala nevyhnutnosťou. Či už hrá len s kamarátmi v telocvični, alebo chytá strely extraligových útočníkov. Zrejme žiadna časť florbalovej výstroje sa historicky nevyvinula tak ako práve brankárske vybavenie. Ak si dnes pozriete akékoľvek zábery z florbalovej histórie, zrejme sa neubránite smiechu. Brankári si v minulosti svoju výstroj upravovali ako sa dalo. Hokejová maska, výplne pod dres z molitanu a tenisky či lýtka oblepené páskou, aby sa lepšie kĺzali.

S vývojom florbalových pravidiel, ktoré postupom času brankárom výstroj poriadne okresali, sa zmenilo aj samotné vybavenie. Dnes už existujú dokonca značky, ktoré sa na brankárov špecializujú, napríklad český Jadberg. Základom brankárskeho vybavenia je maska, vesta a chrániče kolien. Súčastí výstroje je samozrejme viac, no práve tieto sú najdôležitejšie. Bez dobrej brankárskej masky sa v bráne neobídete. Chráni pred strelami, ale aj pred hokejkami, ktoré v bránkovisku často švihajú v nebezpečnej blízkosti brankárovej hlavy. Pri výbere by ste si mali dať pozor hlavne na to, aby bola maska certifikovaná (čo je pri tradičných značkách samozrejmosť). Ak maska certifikát má, môžete si byť istí, že bude spĺňať požiadavky na váhu aj pevnosť. Stačí si vybrať tvar, ktorý vám vyhovuje. A samozrejme dizajn. Ten je pre brankárov tiež dôležitý.

Chrániče na kolená tiež nepodceňujte. 90 % času v bráne strávite na kolenách, takže to čo vám ich chráni, je veľmi dôležité. Dobrý chránič síce niečo stojí, ale okrem klasickej peny má aj gélovú vrstvu, ktorý si pamätá tvar vášho kolena a tým lepšie sedí. Inak si stačí dať pozor hlavne na veľkosť. Chránič nesmie tlačiť ani lietať na nohe. Oba prípady vedú k tomu, že sa miesto hry budete sústreďovať na chrániče a stratíte koncentráciu.

To isté platí aj o veste. Tá chráni váš hrudník a rovnako ako pri kolenných chráničoch by ste si mali dať pozor na veľkosť. Ak zvolíte malú veľkosť, bude vás zvierať a navyše nepokryje celý hrudník. Zbytočne veľká vesta vám zasa bude lietať a vy sa budete ťažšie presúvať či dvíhať zo zeme. Existujú aj brankári, ktorí chytajú bez vesty, iba vo vystužených dresoch, ale túto cestu moc neodporúčame. Ostatné súčasti výstroja už sa vyberajú ľahšie. Dres, nohavice, obuv a v neposlednom rade suspenzor už nemusia spĺňať najvyššie nároky a pri ich voľbe sa pokojne môžete nechať ovplyvniť dizajnom. Samozrejme aj tu, vo väčšine prípadov, platí, že drahšie veci majú určité výhody, ale tie, azda až na odvetrávanie potu, nie sú, pre hobby hráčov, také dôležité.

Čo určite odporúčame profesionálom aj amatérom sú rukavice. Veľa brankárov ich nemá rado, ale asi len do chvíle, keď dostanú prvýkrát švihom hokejky po prstoch. Túto časť výstroje veľmi dobre zvážte a nešetrite na nej, ruky sú dôležitá časť tela a oplatí sa ich mať v bezpečí. V našom e-shope nájdete širokú ponuku výstroje pre profesionálov aj amatérov. Je len na vás, koľko sa odhodláte do nej investovať. Čo sa týka značiek , medzi špičku v brankárskej výstroji patrí Jadberg, inak je to o osobných preferenciách. Niekto má rád Salming, iný Fatpipe a ďalší Unihoc. Pri týchto značkách sa nemusíte báť kvality produktu a môžete sa sústrediť iba na to, či vám veci sedia.

Predovšetkým si uvedomte, ako často budete na seba výstroj navliekať. Ak hrávate viackrát za týždeň, na základných veciach nešetrite, vaše telo sa vám poďakuje. Ak ste hobby brankár, popozerajte sa po ponuke strednej triedy, aj tam nájdete kúsky, ktoré spoľahlivo ochránia a vy sa v nich budete cítiť pohodlne.