Florbal patrí medzi mladé športy. V súčasnej forme vznikol okolo roku 1970, keď sa partia študentov v Švédskom mestečku Gothenburg nudila po vyučovaní a začali sa zabávať hraním hry, ktorá čiastočne pripomínala súčasný florbal. Ešte predtým však akúsi formu florbalu hrávali v USA aj v Kanade, s tým čo my dnes považujeme za florbal však táto hra nemala veľa spoločného.

Poďakovať zámorským priekopníkom však musíme za vynález florbalovej loptičky. Plastové dierkované čudo, s ktorým sa dnes hráva, pôvodne používali bejzbalisti na tréning nadhadzovania. Táto loptička ale bola cca 2 krát väčšia ako súčasná florbalová.

Ako sme už povedali, skutočnú invenciu florbalu majú na svedomí Švédi, neskôr sa pridali Fíni a svojou troškou prispeli aj Švajčiari. Zaujímavosťou je, že v vo Švédsku sa florbal volá innebandy, vo Fínsku salibandy a vo Švajčiarsku Unihockey. V Škandinávii je totiž veľmi populárny tzv. bandy hokej a predpony inne a sali, vlastne len znamenajú, že je to indoor bandy. Unihockey je skratka Universal Hockey.

Švajčiarska verzia sa pôvodne od tej škandinávskej poriadne líšila, hralo ju menej hráčov a brankár mal, podobne ako hráči v poli, hokejku. K zjednoteniu pravidiel došlo až v roku 1986, kedy spomínané štáty, vytvorili prvú oficiálnu medzinárodnú federáciu. Švédi z nej síce v roku 1991, na pár týždňov vystúpili, ale následne si to rozmysleli a federácia funguje dodnes a už má slušných 57 členov.

Švajčiarsko si však „svoj“ florbal predsa len zachovalo. Klasické pravidlá totiž platia iba v najvyššej súťaži. Nižšie súťaže hrajú s menším počtom hráčov. Jedinou zmenou je to, že brankári už prišli o hokejky. Ak hrávate florbal v regiónoch na Slovensku, zrejme viete, prečo tomu tak je. Za všetkým je nedostatok väčších športových hál.

Jedným z prvých členov asociácie bolo napríklad Japonsko a ak to náhodou neviete, tak florbal je jediný šport, v ktorom hralo Japonsko na Majstrovstvách Európy J. Dnes, po vysokom náraste členských federácií, už asociácia organizuje Majstrovstvá sveta. Konajú sa každé dva roky. Ženy hrajú svoje MS v nepárne roky, muži zasa v párne. Nikoho asi neprekvapí, že k úzkej špičke patria severské krajiny a Švajčiarsko. K nim treba pridať ešte Česko, ktoré dokonca vo svetovom rebríčku Švajčiarsko predbehlo a je tretie za troma korunkami a krajinou tisícich jazier.

Na titul Majstra sveta však zatiaľ dosiahli len Švédi a Fíni a podľa vývoja florbalu, to tak zrejme ešte chvíľku vydrží. Ich, dnes už plne profesionálne, súťaže, sú najkvalitnejšie na svete a ostatný svet ich len ťažko dobieha. 

Veľké uznanie ako šport dostal florbal v roku 2008, kedy ho uznal Medzinárodný olympijský výbor. To znamená, že florbal je považovaný za jedného z kandidátov na zaradenie medzi olympijské športy. Kedy sa však na olympiádu florbal reálne dostane momentálne nie je známe.

Na Slovensku sa florbal hráva oficiálne od roku 1997. Členom medzinárodnej federácie sme sa stali v roku 1999, keď sme do nej vstúpili spolu s Brazíliou a Holandskom. K profesionálnej súťaži je síce ešte ďaleko, ale vďaka relatívnej nenáročnosti florbalu sa šport raketovo šíri a mládežnícka základňa je čoraz vyššia.