Florbalová omotávka alebo takzvaný grip je dôležitou súčasťou hokejky. Často veľmi podceňovanou súčasťou, čo je vždy na škodu samotného hráča. Pôvodne sa používali omotávky podobné tým, ktoré sú na tenisových raketách, no dnes už sú florbalové omotávky vyrábané výhradne pre florbal, zo špeciálnych viacvrstvových materiálov.

Omotávka výrazne vplýva na to, ako pohodlne sa vám hokejka drží a ako s ňou dokážete narábať. Preto výber omotávky neberte len ako nutné zlo a nekupujte gripy, ktoré ste si predtým neodskúšali. Ako florbalisti vám určite odporúčame vybrať si z kvalitnejších, hoci o niečo drahších, modelov. Ušetríte si pár mozoľov a kŕčov v rukách.

Kvalitná omotávka by mala predovšetkým rýchlo vyschnúť. To zabezpečí, že sa vám hokejka v dôležitých momentoch nebude v ruke šmýkať. Nemenej dôležitou schopnosťou drahšej omotávky je tiež lepšie tlmenie vibrácii a odstránenie rezonancie. To je veľmi dôležité pri ovládaní loptičky a pri presnosti prihrávok a striel. Aj napohľad nepatrné detaily výrazne ovplyvňujú trajektóriu loptičky. S vibrujúcou hokejkou sa vám navyše rýchlejšie unavia svaly a ruky nebudú také rýchle, aké by mohli byť.

Ešte pred samotným výberom omotávky si dobre premyslite čo vám vyhovuje. Vieme, že pre väčšinu ľudí je dôležitá farba, ale tá je pre techniku a výsledný pocit z hry nedôležitá. Predovšetkým si premyslite aký tvar vám najlepšie padne do ruky. Niekto má rád "guľaté" hokejky, inému sa zasa lepšie drží v ruke "ovál". Väčšina hokejok má od výroby „guľatý“ shaft, no špeciálnym výstužami pod gripom si palicu ľahko prispôsobíte na oválnu.  Ak hráte florbal dlhšie už určite viete čo preferujete. 

V súčasnosti si hráči môžu vybrať zo 4 základných typov omotávok a ich poddruhov.

  • Klasická neperforovaná omotávka
  • Klasická perforovaná omotávka
  • One piece Grip (perforovaná aj neperforovaná)
  • One Piece Grip kombinovaný s klasicky navíjanou omotávkou

Tí, ktorí sa si hokejku radi upravujú, určite využijú aj špeciálny typ omotávky tzv. Over Grip. Tento druh gripu sa lepí na klasickú omotávku a v podstate slúži na to, aby ste nemuseli často meniť drahšiu, pôvodnú omotávku. Väčšina gripov sa totiž opotrebuje zhruba na 20% povrchu a ostatná časť ostane neporušená. Over Gripy síce vydržia kratšie, ale sú lacnejšie ako obyčajné omotávky.

Na záver, nech už sa rozhodnete pri výbere gripu akokoľvek, majte na pamäti, že lepšie ako dobre vyzerať, je dobre sa cítiť. Vyberte si taký typ a tvar omotávky, ktorý vyhovuje vašej dlani. Ak budete mať v pohode ruky, vaša hra bude oveľa lepšia. A ostatní vás budú obdivovať vďaka hre a nie kvôli farbe gripu.