👉 Nové kolekcie florbaliek v predaji! 👈

Nech už je totiž váš talent akýkoľvek ak hráte so zlou hokejkou, váš výkon bude horší ako keď hráte s palicou, ktorá vám vyhovuje. Preto, hlavne ak sa plánujete florbalu venovať na vyššej ako hobby úrovni, časom budete nútený venovať výberu správnej palice zvýšenú pozornosť. 

A tak ako pri všetkom, aj pri výbere florbalky platí, že za kvalitu si treba priplatiť. Dôležité je však povedať, že za vyššiu sumu, dostanete skutočne viac muziky. A hoci sa môže zdať, že rozdiely medzi kvalitnejšou a menej kvalitnou hokejkou nie sú na pohľad viditeľné, zdanie klame.

Nebudeme vás samozrejme presviedčať, že každá hokejka drahšia ako 100 eur je vynikajúca. Predsa len marketing funguje aj vo florbale a aj tu ako všade inde sa pripláca za značku atď. Ale môžeme bez akéhokoľvek náznaku zavádzania povedať, že hokejky z vyšších cenových hladín poskytnú pri hraní vyšší komfort ako tie lacnejšie. A vydržia viac. Predsa len sú vyrábané s ohľadom na tvrdšie súboje na vrcholovej úrovni.

Hokejky, ak teda neberieme do úvahy umelohmotné palice pre začiatočníkov, môžeme rozdeliť na kompozitové a karbónové. Hoci aj tie karbónové sú vyrobené miešaním karbónu a kompozitu. Samotný karbón je totiž príliš krehký. Cena sa potom odvíja od obsahu karbónu v shafte, platí jednoduchá rovnica. Čím viac karbónu tým ide cena vyššie.

Karbón má totiž výborné vlastnosti, starne pomalšie a má vysokú pevnosť. Jeho pocitovo najväčšia výhoda je však v nižšej váhe, takže ak ste "gramer" a cítite v ruke každý miligram váhy, hokejky s vysokým percentom karbónu sú určené práve vám. 

Palica je však len jednou časťou hokejky. Omotávkam sme sa venovali v samostatnom článku a aj ich kvalita má na výslednú cenu vplyv. Podstatnejšou položkou na cenovej páske je ale určite čepeľ. A tu platí prakticky to isté čo pri shafte. 

Alfou a Omegou je materiál. Pri lacných hokejkách sa musíte uspokojiť s "noname" čepeľami, ktoré síce splnia svoj účel, ale komfort pri práci s loptičkou je u čepele za 10 eur a za 25 eur úplne iný. Je to akoby ste porovnávali Škodu Fabiu a Bentley. Obe sú síce autá, obe vás dovezú kam chcete, ale keď si sadnete do Bentley, ten pocit je „trošička“ iný. 

Vráťme sa však k florbalu. Čepele vo vyšších cenových hladinách síce tiež nosia v popisoch mnoho marketingového balastu, ale reálna skúsenosť s nimi hovorí, že cit pre loptičku je s nimi lepší. Aj tu veľa závisí od materiálu, ale tiež aj od vybrania čepele. Tam už je to aj o osobných preferenciách.

Niekto má rád rovnejšiu čepeľ, iný zasa väčšie vybranie, tak aby si mohol loptičku lepšie prikryť. Platí aj to, že kvalitnejšie čepele majú prepracovanejšie špičky. Dobrí hráči pomocou nich vedia vyslať milimetrovo presné strely.  

Každopádne platí, že kvalitné a teda drahšie shafty aj čepele, prispievajú predovšetkým k lepšej technike. Neprenášajú vibrácie a strely alebo prihrávky sú s nimi presnejšie. Samozrejme nečakajte, že z vás bezpracne urobia florbalovú hviezdu, ale komfort a vyššia presnosť sa vo florbalových obchodoch kúpiť dajú. Preto ak chcete mať lepšie výsledky, podporte svoj talent kvalitnejšou výbavou, vráti sa vám to.