Čas je neúprosný a z herného plánu pomaličky ukrajuje zápas za zápasom. Ak ste florbalový nováčik určite je dobré, aby ste mali základný prehľad o florbalovej výstroji. Ponúkame vám pár tipov ako pri nákupe výstroja neurobiť chybu.

Florbalová hráčska výstroj možno vyzerá na prvý pohľad jednoducho, no každý kto to s florbalom myslí vážne, vám potvrdí, že kým nájdete riešenie, ktoré vám sadne trvá to niekedy dosť dlho. Každý má iné preferencie a aj vám chvíľu potrvá kým zistíte čo potrebujete, ale poradíme vám a začneme pekne od podlahy.

Florbalové tenisky

Ich výber nikdy nepodceňujte. Hoci vás budú mnohí presviedčať o dôležitosti správneho shaftu, alebo čepele, a budú vám rozprávať hodiny o dresoch, tenisky sú dôležitejšie. Ak vás totiž v polovici zápasu začnú tlačiť, alebo ich prepotíte tak, že v nich budete mať bazén, ani najlepšia hokejka s najkvalitnejšou čepeľou vám koncentráciu nevráti. O pozápasových bolestiach nôh a kolien sa ani nejdeme rozpisovať. Vyberajte si preto tenisky tak aby boli dostatočne široké na vašu nohu, mali dobré vetranie a radšej nech sú o pol čísla väčšie, ako je vaša klasická veľkosť. Pri rýchlych zmenách smeru sa vám za trocha priestoru naviac prsty poďakujú.

Hokejka a čepeľ

Nájsť si tú správnu palicu a k nej dobre dopasovať čepeľ býva často beh na dlhé trate. Ale ak budete mať šťastie vyberiete si hneď. Dôležité je vyskúšať si čo najviac možností. Vyskúšajte si aká tvrdosť palice (shaftu) vám sedí. Niekto má rád tvrdšie shafty kvôli silnejším strelám z náprahu, iní, ktorý preferujú menej silové zakončenia (strely švihom) si zasa obľúbia mäkšie shafty. Pri čepeli je to ešte subjektívnejšie, veľmi záleží aj od toho aký ste hráč, technickejší hráči budú radi za hokejku s výraznejším zaoblením, aby si vedeli lepšie prikryť loptičku a presnejšie prihrávať. Sniperi budú chcieť správne vyváženú čepeľ, ktorú si v prípade potreby budú môcť prihnúť tak ako potrebujú. Obrancovia zasa budú pozerať na iné parametre. Kým nájdete tú pravú skúste si od kamarátov, či spoluhráčov požičať ich hokejky a sledujte čo vám vyhovuje.

Trenírky a dres

Opäť rada, ktorá sa síce mnohým nepáči, ale je univerzálna. Vyberajte si kvalitu. Radšej investujte viac ako menej. Etablované značky vo svojich ponukách prakticky nemajú zlé produkty, takže aj v tejto kategórii zalovte v ich vodách. Samotná značka už je o vašich konkrétnych preferenciách. My vám opäť môžeme iba odporúčať, aby ste si vyberali oblečenie, ktoré dýcha, teda dobre saje pot a následne sa vám nelepí na telo. Nie je nič horšie ako sadnúť si na striedačku v spotenom nedýchajúcom drese a triasť sa od chladu. Zdravie je prvoradé.

Vaky a tašky

Hokejku si treba chrániť nielen na zápasoch a tréningoch ale aj mimo florbalového ihriska. Dobrý florbalista hokejku nosí vo vaku, alebo v špeciálnych taškách. Jednak tak má istotu, že nepoškodí palicu ani shaft pri ceste na zápas a taktiež sú dnes už vaky a tašky robené tak, aby okrem hokejky poskytovali dosť miesta aj na iné súčasti, či už hráčskej výstroje, alebo napríklad kľúčov, telefónov alebo uterákov. Vak na hokejky určite odporúčame.

Doplnky

Subjektívna kategória, každý preferujeme niečo iné, niekto musí mať potítko, iný chce zasa čelenku, ďalší neurobí ani krok bez okuliarov a tak ďalej. Z tejto kategórie odporúčame vyberať s rozumom. Nie všetko čo vidíte na svojich idoloch aj reálne využijete. Určite odporúčame zaobstarať si potítko a aj kvalitnú fľašu na vodu. Ostatné už podľa vašich preferencií.

Oblečenie na voľný čas

Áno aj v tom vieme poradiť. Pokiaľ florbalom skutočne žijete, nie je nič ľahšie ako si vybrať akúkoľvek časť „civilného“ oblečenia od vášho obľúbeného výrobcu florbalovej výstroje. Väčšie značky ponúkajú aj množstvo módnych doplnkov ako sú menšie tašky, alebo ruksaky, či dokonca obaly na telefóny, či tablety. Vyberte si aj vy čo potrebujete.

Nakoniec ešte raz zopakujeme, riaďte sa vždy rozumom a vyberajte si to čo vám vyhovuje. To, že niečo super vyzerá je jedna vec, ale nemusí vám vyhovovať. A kvalitný florbalista je vždy lepší ako kvalitne vyzerajúci florbalista.