Menu
Košík
Hľadať
Domov
florbal4u.com
Admin | Návod | 2015-06-14 15:10:48
komentáre: 0

Strava pravého florbalistu

Pokiaľ to s florbalom myslíte skutočne vážne, asi ste už prišli na to, že len talent a tréning nestačia. Okrem regenerácie, je veľmi dôležitým prvkom v procese zdravého športového vývinu aj stravovanie.

Pokiaľ to s florbalom myslíte skutočne vážne, asi ste už prišli na to, že len talent a tréning nestačia.  Okrem regenerácie, je veľmi dôležitým prvkom v procese zdravého športového vývinu aj stravovanie. Ak sa stravujete zle, bude vám chýbať energia, čo sa prejaví hlavne v koncovkách zápasov a v zníženej schopnosti tela zregenerovať sa po tréningu, alebo zápase.

 

 

Najdôležitejšími prvkami pre vašu výživu sú cukry, tuky a bielkoviny. Tak ako potrebuje auto benzín, aj ľudské telo potrebuje svoje palivo a práve tieto tri veci sú pohonnou hmotou stroja, zvaného človek.

 

Cukry

Základným a rýchlym zdrojom energie pre telo sú cukry. Ale treba rozlišovať cukor a cukor. Jedna čokoláda sem - tam neuškodí, ale zvýšený príjem takýchto jednoduchých cukrov vedie k vzniku nežiadúcich tukov a v konečnom dôsledku k obezite. Florbalista by sa mal skôr zamerať na cukry obsiahnuté v ovocí. Sú ľahšie a telo sa s nimi vie vysporiadať oveľa účinnejšie.

 

Tuky

Čo sa týka tukov, netreba sa ich báť, aj oni sú zdrojom a zásobníkom energie, dokonca s dvojnásobnou energetickou hodnotou oproti cukrom. K ich užitočnej premene však potrebujete fyzickú aktivitu, čiže veľký príjem kyslíku. Preto je veľmi dôležité, aby sa príjem tuku u florbalistu obmedzil na prijateľnú hranicu. Odporúčame to nepreháňať s príliš mastnými a ťažkými jedlami. Vhodnou náhradou je napr. mäso z hydiny, ryby a orechy.

 

Bielkoviny

Pri bielkovinách si treba dať pozor. Aj oni síce môžu byť zdrojom energie, no telo sa k nim takto stavia až v tom najkrajnejšom prípade. To znamená, že berie zo svalovej hmoty a florbalistu tak vlastne oslabuje. Preto sa pri zdrojoch energie treba obzerať v cukroch a tukoch a bielkoviny brať ako stavebný prvok pre rast svalov. Stravovací špecialisti pre športovcov odporúčajú jesť jedlá s obsahom bielkovín v pomere 60 % živočíšnych : 40 % rastlinných. A aké sú najlepšie zdroje bielkovín? Výrobky zo sóje, opäť hydina a strukoviny.

V prípade, že chcete bielkoviny doplniť proteínovým doplnkom, odporúčame prečítať si článok tom, ako vybrať najlepší proteín

 

Dávkovanie

A ako by mal vlastne florbalista jesť? Odporúča sa rozdeliť si jedlo do 5-6 porcií denne. Pričom celkový denný energetický príjem by mal byť rozdelený zhruba takto: 60 až 70 % sacharidy, 10 až 20 % tuky a 15 až 20 % bielkoviny. Všetko záleží od vášho veku, výšky, váhy, množstva tréningov a zápasov a pod. Samozrejme tiež od chute, ale pri nej už sa musíte vedieť troška  zabrzdiť.

 

Ak chcete príklad ako by mala vyzerať denná strava florbalistu tu je naša predstava:

 

Raňajky: ovsenná kaša s ovocím a orieškami alebo ryžový nákyp s ovocím a tvarohom / puding + piškóty + ovocie / celozrnné pečivo + jogurt alebo tvrdý syr, prípadne vajcia + ovocie  / celozrnné pečivo + džem alebo med, prípadne tiež nutella + ovocie.

Desiata: celozrnné pečivo so šunkou a syrom + ovocie + oriešky

Obed: zeleninový alebo mäsový vývar + biele mäso + ryža alebo cestoviny, prípadne zemiaky + kompót alebo zeleninový šalát.

Olovrant: celozrnná bageta so šunkou a syrom alebo tvarohová pomazánka + zelenina / zapečené cestoviny alebo rizoto + zelenina.

Večera: biele mäso + zemiaky alebo ryža, prípadne cestoviny + zelenina / celozrnný chleba + tvaroh, alebo vajcia + zelenina.

 

Pitie

Na pitie voda, čaj, alebo džús (s čo najvyšším percentom ovocia). Vyhýbajte sa sýteným nápojom a nesnažte sa pred zápasom nahnať energiu tzv. energetickými nápojmi. Nepomôžu vám, naopak na konci zápasu môžu mať práve opačný efekt.


Páči sa Vám článok?

Mohlo by sa vám páčiť

Komentáre

Komentáre: 0